Back to WHRO.org

  Teachers
  Student/Kids
  Families
  C.I.I.
  Calendar of Events
  Membership Info
  Opportunities for Recognition
  Professional Development
  Full Course Listings
  Recognition
  Student Activities
  School Representations
2012 Junior Winners

Great Computer Challenge April 28, 2012 -Junior Competition

Level 1
Desktop Publishing
Place School Division Sponsor Participants
Superior Barron E.S. Hampton

Jay Holman

Makaya Brashares
Esther Vo
Superior Broadwater Academy Independent Faith Sturgis Gavin Hopkins
Caroline Boyd
Andrew Ashby
Excellent Carrsville E.S. Isle of Wight Pam Saunders Joey DeMatteo
Excellent Kraft E.S. Hampton Tracye McLean Ashley Gordan
George Vassilakopoulos
Excellent Machen E.S. Hampton Katrina Vann Regina Smith
Destiny Lassiter
Alexccia Daniels
Excellent Nelson E.S. Newport News Kim Correiro
Ann Shoemaker
Alyssa Nguyen
Hope Breeding
Alexis Pabon
Excellent St. Pius X School Independent Katherine Olivar Lauren Dodge
Sarah McCulloch
Colleen Sweeney
Excellent TC Walker E.S. Gloucester Tiffany Busch Mallory Kerr
Julianna Roye
Kylee Wicker
Good  Newtown E.S. Virginia Beach

Ryan Simpson
Jeff Adkins

Amber Bryant
Gianna Lizzio-Klock
Good  Windsor E.S. Isle of Wight

Judy Post
Kerri Hill
Elizabeth Littlefield
Amanda Davis

John Post
Kaitlynne Dube'

Graphic Arts
Place School Division Sponsor Participants
Superior Carrsville E.S. Isle of Wight Warry Bonney Marshall Parker
Ember Lytle
Brett Holmes
Superior Nelson E.S. Newport News Ashton Clark Antonio Delacruz
Nicholas Guess
Abigail Rogers
Superior
Windsor E.S. Isle of Wight

Judy Post
Kerri Hill
Elizabeth Littlefield
Amanda Davis

Noah Christian
Dara Flannery
Excellent Barron E.S. Hampton Jay Holman Cydney McHugh
Madison Hale
Excellent
Broadwater Academy Independent Faith Sturgis Lindsey Smith
Emory Harned           
Ture Gustafson
Excellent
Fairfield E.S. Virginia Beach Gary Lennon Ethan Prince
Nathan Prince
Natasha Pablo
Excellent
Machen E.S. Hampton Katrina Vann Sha'Niyah Marshall
Brandon Mables
Janden Winston
Excellent Newtown E.S. Virginia Beach Ryan Simpson
Jeff Adkins
Angela Parkhurst
Ronaldo Ruiz
Excellent TC Walker E.S. Gloucester Kristee Georgiou Abigail Britt
Bowen Rose
Olivia Schulz
Good St. Pius X School Independent Katherine Olivar Dominic Bazille
Andrew Cruz
Jackson Adams
Good Victory E.S. Portsmouth Victoria Mapp-Jonathan Vincent Zhu
Brian Simmons
Heaven Tyrell-Crittington

Level 2
Desktop Presentations
Place School Division Sponsor Participants
1st
Westside E.S. Isle of Wight Sarah Haymes
Paula Collet
Marissa Sanchez
Arianna Grimm
2nd
Rawls Byrd E.S. Williamsburg-JCC Tamara West
Adam Bottiglieri
Will Katz
Lazuli Cristol
Bryan Murphy
3rd
White Oaks E.S. Virginia Beach Edgar Jumper
Michelle Arnold
Kiah Cyrus
Jada Richardson
H M Middlesex E.S. Middlesex Laurie Frye Sylvia Ripchick
Zakara Blanding
Hunter Ward
H M Trinity Lutheran Independent Barbara Sumner Katie Fremaux
Thomas McWithey
Melina Christou
H M Windsor E.S. Isle of Wight Judy Post
Kerri Hill
Elizabeth Littlefield
Amanda Davis
Will Dube'
Justin Jones
         
Desktop Publishing
Place School Division Sponsor Participants
1st Westside E.S. Isle of Wight Cheryl Fortner
Paula Collet
Zachary Slone
Tyler Robertson
Faith Altman
2nd
Matoaka E.S. Williamsburg-JCC Maureen McFarland Laurena Mazariegos
Sophia Liu
Kylie Johnson
3rd
Broadwater Academy Independent Faith Sturgis

Carlie Wynns
Isabeau Drewer
Molly Turlington

H M
Abingdon E.S. Gloucester Jessica Lawson J.E.B. Hutson
Makenzie Halabuk
Nighe Nix
H M Bethel E.S. Gloucester Lori Caprio
Tammie Spivey
Mackenzie Sullivan
Kameryn Altizer
Nick Robbins
H M Fairfield E.S. Virginia Beach Gary Lennon Gabby Gravely
Susannah Murdoch
Graphic Arts
Place School Division Sponsor Participants
1st Westside E.S. Isle of Wight Angela Pyrtle
Paula Collet

Reyanah Shaw
Timothy Hoffstaetter
Jaylin Barrett

2nd Poquoson E.S. Poquoson Nanci Deibler Zachary Bennett
Leah Spradlin
Alexis Audeh
3rd St. Pius X School Independent Katherine Olivar Kristen Ocampo
Victoria Heereah
Eric Bazille
H M Fairfield E.S. Virginia Beach Gary Lennon Jack Warham
Caleb Maurer
H M Nelson E.S. Newport News Julianne Marse Elizabeth Cambar
Aidan Pintuff
Rhianna Jenkins
H M White Oaks E.S. Virginia Beach Edgar Jumper
Michelle Arnold
Marynna Abraham
Internet Scavenger Hunt
Place School Division Sponsor Participants
1st
Windsor E.S. Isle of Wight Judy Post
Kerri Hill
Elizabeth Littlefield
Amanda Davis
Kaitlynne Costain
Shanyia Massenburg
Elise Brown
2nd
Greenbrier Intermediate Chesapeake Karen McDonald Melissa Filgueiras
Joshua Martinez
Hannah Young
3rd
Broadwater Academy Independent Faith Sturgis Joseph Teasley
Valerie Starling
Reagan Ballance
H M Matoaka E.S. Williamsburg-JCC Maureen McFarland Jessica Shi
Belal Ahsan
Bracton Abella
Video Editing
Place School Division Sponsor Participants
1st
Westside E.S. Isle of Wight Charles Collet
Paula Collet
Isobelle Pillow
Colby Cook
2nd
Butts Road Intermediate Chesapeake Billy McConnell Logan McConnell
Tyler Gyuricsko
Sara Scrapchansky
3rd
Windsor E.S. Isle of Wight Judy Post
Kerri Hill
Elizabeth Littlefield
Amanda Davis
Trey Nash
Rachel Brock
Carly Deans
H M
Broadwater Academy Independent Faith Sturgis Katie Fox
Marie Tankard
Carly Wardius